Dla wszystkich znużonych

Niejeden nastolatek nie lubi chodzić do szkoły i szuka wielu wymówek, by rano nie musieć wstawać z łóżka i iść na zajęcia. Na szczęście większość rodziców jest nieugiętych i wymagają od swoich dzieci rzetelnego spełniania swoich obowiązków. Jednak siedzenie w ławce podczas lekcji nie wystarczy, by przyswoić sobie wszystkie cenne informacje. Dlatego też warto zadbać o to, by już w domu nasza pociecha miała odpowiednie książki, które pomogą jej usystematyzować wiedzę. Właściwie opracowane podręczniki szkolne to skarb, który pomógł już niejednemu uczniowi wyjść z opresji.

Samodzielna praca

Czasami trafiają się podczas naszej edukacji nauczyciele, którzy w tak fantastyczny sposób potrafią przekazać niezbędne informacje, że uczniowie nie muszą w ogóle korzystać z książek. Wystarczą im własnoręcznie spisane notatki oraz zapamiętane z lekcji zadania i wykłady. Niestety problem pojawia się wtedy, gdy belfer, mimo swojej obszernej wiedzy i doświadczenia nie potrafi trafić do młodych umysłów i wytłumaczyć wszystkich zagadnień. Wtedy niezbędna się okazuje umiejętność samodzielnej pracy, wyciągania wniosków i nauki z dostępnych materiałów. Podobnie wygląda sytuacja, gdy uczeń choruje i przez dłuższy okres czasu nie uczęszcza do szkoły. Wtedy musi sobie sam poradzić i opanować cały zakres wiedzy, który został opracowany podczas jego nieobecności. Wtedy nieocenioną pomocą są podręczniki szkolne, które zarówno wyłożą wszystkie informacje, jak i dostarczą niezbędnych zadań, dzięki którym uczeń sprawdzi swoje umiejętności w praktyce.

Do sprawdzianów i egzaminów

Regularna i systematyczna nauka jest na wagę złota. Doceniają to szczególnie uczniowie szkół średnich, w których muszą sobie przyswoić wiele informacji w krótkim czasie. W innym wypadku może się okazać, że nabawią się wielu problemów i zaległości. W technikum oraz liceum nastolatkowie piszą wiele prac klasowych i ważnych testów. Jeżeli nie będą powtarzać i utrwalać wszystkich informacji, będą mieli wiele trudności w opanowaniu niezbędnego materiału. Jeżeli w przeciągu kilku dni będzie ich czekać kilka bardzo ważnych sprawdzianów, to może się okazać, że nie podołają zadaniu. Nie jest łatwo nauczyć się wszystkich niezbędnych informacji z zakresu jednego, a nawet dwóch miesięcy. Jeżeli przez dłuższy okres czasu nie zaglądaliśmy do podręczników szkolnych i już nie pamiętamy, co znajduje się w poprzednich rozdziałach, przed nami trudne zadanie. Musimy się uporać z ogromem trudnego materiału. Niestety robimy sobie krzywdę, bo nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkiego w tak krótkim czasie. A nawet jeżeli będziemy mieli szczęście i napiszemy test na dobrą ocenę, to przed maturą znów będziemy musieli się uczyć. Szybka nauka nie przynosi długotrwałych efektów. Dlatego też warto podstawić na systematyczną pracę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *